RSSuji, RSSuješ, RSSujeme

Rád bych upozornil na jednu výbornou funkci, kterou pravděpodobně každý z vás zná. A nebo o ní aspoň slyšel. Ale znáte to, náhoda je homosexuál.. Takže co se skrývá pod tajemnou zkratkou RSS a k čemu to vám, jakožto čtenářům, může být užitečné?

Začneme pěknou citací z české wikipedie:

RSS je rodina XML formátů určených pro čtení novinek na webových stránkách a obecněji syndikaci obsahu.

Technologie RSS umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou vyskytuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery).

RSS formát poskytuje obsah celého článku, příp. jeho část, odkaz na původní článek a také jiná metadata. Tyto informace jsou posílány jako XML soubor nazývaný RSS zdroj, webový zdroj, RSS stream, RSS feed nebo RSS kanál.

RSS feed (z anglického Really Simple Syndication) je tedy služba, která vás upozorní na změnu obsahu vaší oblíbené stránky, blogu nebo serveru. Ve většině případů změnou obsahu tedy rozumíme přidání nového článku nebo jakékoliv jiné aktualizace, updatu. To samo o sobě zní hezky, ale plnou výhodu této funkce pocítíte až při praktickém používání.

Modelová situace následující – máte několik oblíbených webů, které pravidelně navštěvujete. Dejme tomu, že to může být zpravodajský server iDnes.cz. Stránku navštěvujete několikrát denně, zajímá vás, co nového ve světě/sportu/drbech (nehodící se škrtni). Nebo ještě lépe, zrovna se hraje důležitý zápas nebo je zásadní hlasování ve sněmovně a vy chcete znát výsledek OKAMŽITĚ po zveřejnění. A teď máte na výběr: buď budete na dané stránce v podstatě kempit a neustále reloadovat, nebo využijete funkce RSS feedu, který vám do vaší čtečky automaticky doručí nejnovější zprávy/údaje/novinky atd. a vy se můžete místo mačkání čudlíku reload věnovat nějaké produktivní práci (např. sledovat por… naučné pořady). Zjednodušeně řečeno – nebude chodit Mohamed k hoře, ale hora přijde za Mohamedem (a když ne celá, tak alespoň pár kamenů s pozvánkou k návštěve a průvodcem v kapse) a dokáže tak ušetřit spoustu času.

A co je ta čtečka? Možností je opět několik. Buď používáte inteligentní browser jako Opera, která má RSS čtečku zabudovanou v sobě, nebo můžete nainstalovat externí program jako Thunderbird od Mozzily a nebo využijete Google Reader. Vše by mělo být k dispozici v češtině. Do své RSS čtečky si můžete uložit neomezené množství RSS feedů z různých serverů, které pravidelně navštěvujete. A v závislosti na volbě programu s nimi můžete potom následně pracovat – třídit, značit, mazat apod.

Pokud budete mít připomínku nebo dotaz, pište do komentářů.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice info. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na RSSuji, RSSuješ, RSSujeme

  1. Pingback: Nový design čtečky InoReader | tuhyk inside

Nechte vzkaz...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s